Visszanyeri eredeti szépségét a Pajor-kúria

Visszanyeri eredeti szépségét a Pajor-kúria

Ferenczy Múzeum szentendre

Hangzott el a fővárosi Szépművészeti Múzeumban tartott csütörtöki projektindító sajtótájékoztatón. Baán László kormánybiztos, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója rövid köszöntőjében örömét fejezte ki amiatt, hogy ismét egy “új” múzeum avatására kerülhet sor, ezúttal a nagyhírű Pajor-kúria megszépülő falai között. Hozzátette: a kormány eltökélt szándéka a kultúra kiemelt támogatása nemcsak Budapesten, hanem az egész országban, e szándék ékes megtestesítője a most induló szentendrei projekt.

Pajor-kúria tervrajza

Pajor-kúria tervrajza

Tarnai Richárd Pest megyei kormánymegbízott egyebek mellett arról beszélt, hogy hivatala mindent megtesz az új értékeket felmutató fejlesztések útjában álló adminisztratív akadályok elhárítására, és így lesz ez most is. A kormányhivatal vezetője szerint nagy szükség van arra, hogy a megye több pontján is hasonló fejlesztések kezdődjenek. Úgy fogalmazott, szeretné, ha a lehető legtöbb család örömét szolgálnák a kulturális értékekkel teli bemutatóhelyek. “Ez a projekt a Pest megyei múzeumi hálózat átalakulásának, fejlesztésének a része, egyúttal a régió sokszínűségének egyik bizonyítéka” – emelte ki Szabó István, a megyei közgyűlés alelnöke.

Dietz Ferenc, Szentendre polgármestere Budapest és a “festők városának” is nevezett Szentendre szoros együttműködését méltatta, majd a településen zajló “robbanásszerű” fejlődést szemléltetve a belváros – s benne a Művészetmalom – javában zajló rekonstrukciójába avatta be a jelenlévőket. A polgármester kiemelte: a Pajor-kúria megérett arra, hogy “életet leheljenek” bele, hogy aztán a város ékköve legyen. A beruházás részleteiről Kálnoki-Gyöngyössy Márton, a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának (PMMI) vezetője beszélt. A kúriaépület történetének rövid áttekintését követően hangsúlyozta: a felújítás után modern képző és iparművészeti múzeum létesül itt, amely a Ferenczy család örökségének gondozásán kívül a nagybányai festészet kincseinek jobb megismerését, illetve a híres szentendrei festők munkáinak bemutatását is feladatának tartja.

Baán László

Baán László

Az eredeti szépségét visszanyerő homlokzat mögött tágas kiállítóterek, múzeumi foglalkoztató, kávéház, könyvesbolt és szakkönyvtár létesül, de úgynevezett látványraktárat is kialakítanak. A jelenleg szabadban tárolt római kori kőleleteket a pincerendszerben helyezik majd el. Mint mondta, találnak majd módot a kúriában több éjszakát eltöltő Radnóti Miklós emlékének felidézésére is. A projektet a szerb ortodox egyház (a jelenlegi Ferenczy Múzeum épületének tulajdonosa) révén biztosított ötszáznegyvenmillió forintos kárpótlási összegből, száznyolcvanhatmillió forintos uniós támogatásból, illetve a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium révén biztosított ötvenötmilliós támogatásból fedezik.

A sajtótájékoztatón jelenlévő L. Simon László, a Nemzeti Kulturális Alap elnöke, az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnöke kijelentette: “Magyarországon igenis lehetséges innovatív múzeumirányítás”, melyhez a kormányzat minden segítséget megad, és biztosítja a nagymértékű kulturális fejlesztésekhez szükséges forrásokat is. A megyei intézmények küszöbön álló átadás-átvételének kapcsán a Ferenczy Múzeum megújulására visszatérve úgy fogalmazott, hogy bízik abban, hogy a beruházás elkészülte után a magyar állam és a kulturális tárca új megyei intézményét avathatják Szentendrén.