Már biztosan lesz chipsadó

Már biztosan lesz chipsadó

Szeptembertől bevezetik a népegészségügyi termékadót, ismertebb nevén chipsadót a magas cukor-, só-, szénhidrát- vagy koffeintartalmú ételekre, italokra, például a 25 százaléknál kevesebb gyümölcstartalmú üdítőkre, az energiaitalokra, az előrecsomagolt süteményekre, a sós snackekre, valamint az ételízesítők egy részére is. Az MSZP szerint a döntéssel munkahelyek kerültek veszélybe.

A fideszes Font Sándor és Kovács József törvényjavaslatát 255 igen szavazattal, 54 ellenében, 36 tartózkodás mellett fogadta el a Ház. A kormánypártok támogatták, az MSZP nem támogatta a chipsadóként elhíresült népegészségügyi termékadó bevezetését a hétfői zárószavazáson, mivel úgy látják, a javaslat nem teljesíti célját, azaz nem szolgálja az egészségvédelmet, miközben a gyártók adóztatásával munkahelyeket sodor veszélybe.

Tukacs István országgyűlési képviselő hétfőn sajtótájékoztatón azt mondta, a fideszes indítvány véleményük szerint meggondolatlan és “nevetségesen szétlobbizott”. Ez utóbbival kapcsolatban azt mondta: még a zárószavazás előtt is érkezett olyan kormánypárti módosító javaslat, amely nagy mértékben, kilogrammonkénti ötszáz forintról kétszáz forintra csökkentené az ételízesítőket terhelő adót. Véleménye szerint ez azt jelzi, hogy a fideszes képviselők “a dohánytermékeket terhelő jövedékiadó-emelés elhalasztásához hasonlóan ezúttal sem tudtak ellenállni néhány gyártó erőteljes lobbizásának.”

Kitért arra is, hogy az indítvány eredetileg deklarált céljával szemben nem teremt forrásokat az egészségügynek, helyette szimpla költségvetési célokat szolgál majd. A szocialista politikus kiemelte, ha valóban az egészvédelem volna az előterjesztés fő célja, akkor a magas cukor-, só- vagy koffeintartalmú ételek, italok helyett vagy azok mellett a zsírokra, zsiradékokra, adalékanyagokra és tartósítószerekre is vonatkozna a termékadó.

Az LMP képviselői is ellenezték az indítványt, a jobbikos képviselők többsége pedig tartózkodott.

Az adó mértéke az érintett üdítőitalok esetében 5, energiaitaloknál 250 forint literenként, az előrecsomagolt cukrozott sütemények esetében 100, snackeknél és ételízesítőknél 200 forint kilogrammonként. Az adót a terméket belföldön első alkalommal értékesítő személynek vagy szervezetnek, vagyis a termék gyártójának, külföldi termék esetén pedig az azt belföldön elsőként értékesítőnek kell megfizetnie.

A törvény szeptember elsején lép hatályba.