Mint írják, a film – melyet már több mint 26 ezren láttak a mozikban – egy valós eseményeket feldolgozó humoros, nosztalgikus történet a szabadságról és három jó barátról, akik az 1990-es években egy kék indigópapír segítségével hamisítottak nemzetközi vonatjegyeket.
Kiemelték, a zsűri indoklása szerint “történelmi dokumentációs jelentőségéért” díjazták a május 8. és 14. között megrendezett brazíliai Animatiba fesztiválon az alkotást.
A tájékoztatás szerint az első magyar animációs dokumentumfilm, a Kék Pelikan az 1990-es évek vonatjegyhamisítási botrányát szórakoztató formában feldolgozó, rendszerkritikus és heistfilmes elemeket felvonultató, korabeli magyar slágerekkel teli alkotás, amelyben a valós – saját hangjukon megszólaló – szereplők mellett Lévai Norman, Tegyi Kornél, Kenéz Ágoston, Börcsök Olivér, Rujder Vivien, Olasz Renátó, Thuróczy Szabolcs, Csőre Gábor, Trokán Nóra és Csoma Judit is hallhatók.
A rendszerváltás utáni időszakot ismert magyar zenekarok idézik meg, például a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma – tették hozzá.
“A Kék Pelikan világpremierje a Tallinn Black Nights Filmfesztiválon volt, azóta olyan jelentős nemzetközi filmes seregszemlékre kapott meghívást, mint az Annecy fesztivál, a hsziani Selyemút fesztivál Kínában, a torontói Hot Docs vagy a kolozsvári Filmtettfeszt”
– olvasható a közleményben.
Mint írják, az alkotás szerepelt az Európai Filmdíjért versenyző dokumentumfilmek rövidített listáján, korábban pedig díjazták Tel Avivban az Animix, a pescarai Cartoons On The Bay, a DocsBarcelona, a kassai Art Film, a zágrábi Animafest, Poznanban az Animator, a bukaresti Animest és a DOK Leipzig nemzetközi fesztiválokon, Brazíliában az AnimaVerso-n, Amszterdamban a Kaboom szemlén, legutóbb pedig a Stuttgarti Nemzetközi Animációs Fesziválon. Összesen 12 fesztiváldíjat kapott eddig a Csáki László filmje.
A Kék Pelikan című alkotás producere Felszeghy Ádám és Kázmér Miklós. Az operatőr Horváth Árpád, a vágó Szabó Dániel, a zeneszerző Tövisházi Ambrus és Preiszner Miklós.
Az alkotás a Nemzeti Filmintézet támogatásával az Umbrella Entertainment gyártásában készült Temple Réka szakmai támogatásával a Cinemon Entertainment koprodukciójában – áll az összegzésben.