illusztráció, fotó: pixabay.com

Pénteken mutatják be a Benyovszky, a szabadság szerelmese című musicalt

Pénteken mutatják be a Benyovszky, a szabadság szerelmese című musicalt

Pénteken mutatják be a Benyovszky, a szabadság szerelmese című musical ünnepi változatát a címszerepben György-Rózsa Sándorral a Pesti Magyar Színházban.

A Pozsgai Zsolt rendezésében látható darab szereplője mások mellett Békefi Viktória, Lux Ádám, Fésűs Nelly, Papp Csaba, Jánosi Ferenc, Czető Ádám, Király Adrián, Gerdesits Ferenc, Kiss Emma és Pap Katalin.

A Benyovszky Emlékév 2021 eseménysorozat kiemelt programjaként megvalósuló előadás nem dokumentumszerűen, hanem a művészet eszközeivel mutatja be a világhírű magyar utazót

– mondta el G. Németh György producer a programról tartott keddi sajtótájékoztatón Budapesten.

Kiemelte: a mintegy másfél órás, tömör előadás arra keresi a választ, hogy milyen ember lehetett a négy földrészt bejárt Benyovszky Móric (1746-1786), akinek alakját legendák szövik át. Ezúttal nem a tudomány, hanem a művészet segítségével szeretnék közelebb vinni az emberekhez a 18. században élt Benyovszky Móric történetét, tudatosítva azt, hogy a világhírű utazó, hajós és katona magyar volt.

Pozsgai Zsolt rendező elmondta, hogy a darab nem az egész élettörténetet öleli át, hanem kiválasztották annak leginkább jellemző szakaszát. A kamcsatkai fogságtól kezdődő történet Benyovszky Móric tragikus halálig, azaz kivégzéséig tart.

Nagy Tibor Magnus zeneszerző arról szólt, hogy Benyovszky Móric személyisége, szabadságszeretete, hősiessége, humánuma és szenvedélyessége szimbolikus megszólalások, melódiák megírására inspirálta. Nagy lehetőséget jelentett számára a négy földrészt bejárt utazó története, olyan zenéket komponálhatott, mint például a kamcsatkai fogságban megszólaló orosz tánc, a tajvani látogatásakor kínai autentikus hangszereken elhangzó zene, a bécsi udvarban rendezett bálban a Magyar sorskeringő, valamint a Madagaszkáron autentikus, részben afrikai hangszereken megszólaló muzsika.

Benyovszky Móric életét az elmúlt évszázadokban számos országban feldolgozták, többnyire könyvben, de készült belőle daljáték, film és francia opera is.

Magyarországon Jókai Mór könyvei alapján vált ismertté rendkívül színes története, amelyet legendák szőttek át.

A születésének 280. és halálának a 235. évfordulója alkalmából megvalósuló emlékévben tudományos kutatások, korabeli dokumentumok feldolgozásával igyekeznek feltárni a valósághoz közeli megközelítéseket. Az emlékév alkalmából a Magyar Nemzeti Bank díszérmét, a Magyar Posta emlékbélyeget adott ki.

A program megvalósítását a Benyovszky Nemzeti Emlékbizottság, a Bethlen Gábor Alapkezelő, a Magyar Nemzeti Bank, a Nemzeti Kulturális Alap, a Magyar Művészeti Akadémia, a Benyovszky Társaság támogatta.