Az európaiak többsége azt szeretné, ha Nagy-Britannia az EU tagja maradna

Az európaiak többsége azt szeretné, ha Nagy-Britannia az EU tagja maradna

Az európai állampolgárok jelentős többsége azt szeretné, ha Nagy-Britannia az Európai Unió tagja maradna. Ez derül ki egy, öt uniós tagállamban végzett felmérésről, amelyet a Le Figaro című francia napilap ismertetett szerdán.

Két hónappal a június 23-ra kiírt brit népszavazás előtt a TNS Sofres közvélemény-kutatóintézet felmérése azt mutatja, hogy miközben a britek megosztottak a kérdésben (30 százalék a bennmaradást, 34 százalék a kilépést támogatja, 28 százalék pedig még habozik), a németek 79, a spanyolok 67, a franciák 59, a lengyeleknek pedig 54 százaléka azt szeretné, hogy Nagy-Britannia az Európai Unió tagja maradna. A Brexitet, azaz Nagy-Britannia kilépését az EU-ból Németországban a megkérdezettek 13, Spanyolországban és Lengyelországban 7, Franciaországban pedig 41 százaléka szeretné.

A népszavazás várható eredményét illetően viszont eléggé bizonytalanok az előrejelzések. A britek 40 százaléka úgy véli, hogy a bennmaradás-pártiak fognak győzni, és 26 százalék véli úgy, hogy a Brexitre fognak többen szavazni, míg 34 százalék nem tudja, mi lesz a végeredmény.

A Németországban megkérdezettek 47 százaléka szerint Nagy-Britannia az EU tagja marad, 38 százalék szerint kilép, 15 százalék pedig bizonytalan. A spanyolok 48 százaléka szerint a britek többsége a bennmaradásra szavaz, 28 százalék szerint a kilépésre, 24 százalék pedig nem tudja, mi lesz az eredmény. Franciaországban 48 százalék várja a bennmaradáspártiak győzelmét, 52 százalék szerint pedig a britek inkább ki akarnak lépni az EU-ból. Bizonytalan álláspontot nem mértek Franciaországban. A lengyeleknél 44, 24 és 33 százalékos az aránymegoszlás.

Az esetleges Brexit következményeit illetően a briteknek alig 10 százaléka gondolja azt, hogy a kilépéssel javulna az Európai Unió gazdasági helyzete, s 38 százalékuk szerint Nagy-Britannia távozásával romlana az unió helyzete, 21 százalék szerint pedig nem jelentene változást. A többi uniós országban is az optimisták vannak kisebbségben, Németországban 2, Spanyolországban 5, Franciaországban 14, Lengyelországban pedig a megkérdezettek alig 4 százaléka gondolja azt, hogy jót tenne az EU gazdaságának, ha a britek távoznának. Romlásra számít viszont a németek 36, a spanyolok 43, a franciák 33 és a lengyelek 39 százaléka, a többiek pedig (Németországban 43, Spanyolországban 34, Franciaországban 53 és Lengyelországban 29 százalék) úgy gondolják, hogy nem hoz változást a Brexit az uniós gazdaságra nézve vagy nincs véleményük a kérdésről.