Világsiker a csehek új víztisztító technológiája

Világsiker a csehek új víztisztító technológiája

Kislány vizet iszik

Cseh szakemberek a világon elsőként használtak háromdimenziós, a fizikai szennyeződéseket, a biológiailag aktív szervezeteket és a kémiai szennyezőket is kiszűrő membránt az olyan halott vizek megtisztítására, amelyek túlságosan savanyúak, veszélyes méreganyagokat tartalmaznak és teljesen oxigénhiányosak.

Az ilyen szennyezett vizek növénylocsolásra is alkalmatlanok, ám az új eljárásának köszönhetően, amely fizikailag és nem kémiailag tisztítja meg a folyadékot, tökéletesen ihatóvá válnak. A prágai Nanotechnológiai Kutatóintézet szakemberei egy krasnói tőzegföld vízforrásából származó mintákon tesztelték először az új módszert. “Egy teljesen szennyezett, víznek alig nevezhető folyadékból sikerült olyan ivóvizet készítenünk, amely mentes a baktériumoktól, a hozzáadott anyagoktól, valamint selymes, lágy és ásványi anyagokban gazdag” – büszkélkedett el az eredményekkel Petr Carvan, az intézmény vezetője. 

Petr Carvan

Petr Carvan, és a víztisztító berendezése

Az ügyfelek kérésére a szakemberek különböző ásványi anyagok, így jód, fluor, magnézium, mangán és kalcium hozzáadásával képesek tökéletes ivóvizet előállítani a megtisztított folyadékból. “Ezzel a technológiával átütő világsikert értünk el” – hangsúlyozta Carvan. A világ különböző tájairól érkező delegációk a cseh fővárosban ismerhették meg a különleges víztisztító szerkezet prototípusát, amelynek működtetése is nagyon olcsó.     

Óránként négy cseh koronáért, átszámítva negyvennégy forintért, a készülék tíz köbméternyi szennyezett vizet tisztít meg egy nap leforgása alatt, kilencvenöt százalékos hatékonysággal. A szerkezet élettartama akár több tíz év is lehet, csupán néhány négyzetméternyi területet foglal el és szinte semmilyen mellékterméket nem állít elő. “A vietnámiak már most megkerestek minket, ugyanis meg akarják tisztíttatni a Mekong folyót” – árulta el Carvan.