Petíció és koncert az amerikai előadók rádiós jogdíjaiért

Petíció és koncert az amerikai előadók rádiós jogdíjaiért

Az amerikai zenei előadók számára fizetendő rádiós jogdíj bevezetése érdekében fogalmaztak meg petíciót művészek egy önkéntes szervezet bevonásával. Az ügy érdekében kedden New York egyik népszerű szórakozóhelyén, a Le Poisson Rouge-ban koncertet is tartanak, a fellépők között lesz David Byrne és Mike Mills (REM) is.

A legtöbb országgal ellentétben az Egyesült Államokban az előadók nem kapnak jogdíjat, ha valamelyik dalukat lejátsszák a rádiókban. Az amerikai művészek már jó ideje küzdenek a változtatásért, ám egyelőre sikertelenül, a zenészek közül továbbra is csak a szerzők részesülnek a jogdíjakból a rádiós elhangzás után. A kezdeményezők a washingtoni Kongresszushoz fordulnak.

“A legtöbb ember nincs tisztában a jelenlegi helyzettel. Csekély kifizetésekről lenne szó, ám sokszor éppen ennyi hiányzik ahhoz, hogy egy-egy zenész képes legyen folytatni karrierjét, és méltósággal élhesse életét” – fogalmazott nemrég Chris Ruen író, a petíció és a koncert egyik kezdeményezője.

A nemes ügy mögött a New York Chapter of the Content Creators Coalition elnevezésű, egy évvel ezelőtt alakult önkéntes szervezet áll, amelynek támogatói között van mások mellett Tom Waits, Marc Ribot, John McCrea, Mike Mills az REM-ből, David Byrne, a Talking Heads korábbi énekese, Marilyn Carino, Tift Merritt vagy Jennifer Charles.

John McCrea, a Cake frontembere arra hívta fel a figyelmet, hogy tavaly az amerikai kereskedelmi rádióknak összesen 17 milliárd dollár volt a bevételük. “Amikor az óriáscégek hirdetést adnak el munkáinkhoz kapcsolódva, akkor azoknak az embereknek is kapniuk kellene valamit, akik ezt a munkát elvégezték”.

“Számos ismert dalt eljátsszunk a február 25-i koncerten a Le Poisson Rouge-ban, olyanokat, amelyek egy-egy előadóhoz kötődnek, ám ők soha nem láttak pénzt belőle, ha lejátszották a rádióban, mert nem ők szerezték ezeket a számokat” – írta hírlevelében David Byrne.

Az énekes, dalszerző Biz Markie rapper egykori slágerét, a Just a Friend-et fogja előadni. Biz Markie száma negyedszázaddal ezelőtt nagy sláger volt és azóta is sokat játsszák a rádiók, ám mivel nem ő írta a dalt, egy centet sem látott ebből.

“Az Egyesült Államok a világ egyetlen olyan demokratikus országa, ahol azt a sajnálatos megkülönböztetést teszik, hogy nem fizetnek jogdíjat az előadóművészeknek, ha lejátsszák dalaikat a földi sugárzású rádiók. Ebben a tekintetben az USA olyan országokkal szerepel egy csoportban, mint Irán, Észak-Korea, Kína, Vietnám és Ruanda. Arra kérjük a Kongresszust, hogy tekintse át a rádiósugárzási jogdíjak helyzetét és támogassa az amerikai művészeket a földi rádiólejátszás utáni jogdíj létrehozásával” – áll a petícióban.

Neves amerikai előadóművészek már korábban is kértek támogatást a washingtoni Kongresszustól annak érdekében, hogy a rádióállomások az előadóknak is fizessenek jogdíjat. Öt évvel ezelőtt mások mellett Herbie Hancock, Sheryl Crow, will.i.am és Dionne Warwick lépett fel az ügy érdekében.

A műholdas rádió, az internet rádió és a kábeltévés zenei csatornák a dalszerzők mellett már fizetnek jogdíjat az előadóknak és zenészeknek a lejátszott számok után, az AM és FM sávon sugárzó rádiók azonban csak a szerzők jogdíjait egyenlítik ki, az előadók semmit sem kapnak tőlük.

http://ccc-nyc.org/news