Peking kész a kínai-japán kapcsolatok javítására

Peking kész a kínai-japán kapcsolatok javítására

Hszi Csin-ping, a Kínai Kommunista Párt (KKP) főtitkára kifejezte szándékát a kínai-japán kapcsolatok javítására és közölte, "komolyan fontolóra veszi" egy csúcstalálkozó lehetőségét. Ez áll kínai sajtójelentésekben.

Hszi fogadta a kisebbik japán kormányzó párt, az Új Komeito elnökét, Jamagucsi Nacuót, aki Abe Sindzo miniszterelnöktől levelet vitt Hszinek, az államfői poszt várományosának.

“Kína álláspontja a Tiaojü-szigetek kérdésében következetes és egyértelmű” – hangoztatta a főtitkár, utalva a Kelet-kínai-tengeren lévő (Japánban Szenkakunak nevezett) szigetek körüli elmérgesedett területi vitára. Sürgette a japán felet, “tartsa tiszteletben a történelmi tényeket és a realitásokkal számolva Kínával közösen, hatékony módon kezelje a problémát”. Kiemelte, közös ügyeiket “a párbeszéd és konzultációk útján kell rendezniük.

Hszi külön is megjegyezte, fontosnak tartja Jamagucsi látogatását, mert a kétoldalú viszony “rendkívüli” időszakában érkezett Kínába. Kifejezte abbéli reményét, hogy az Új Komeito párt a jövőben is konstruktív szerepet vállal a kapcsolatok fejlesztésében.

Jamagucsi a 70 perces találkozót követően újságíróknak úgy nyilatkozott, a tárgyaláson konkrétan nem kerültek szóba azok a szükséges lépések, amelyekkel az országok közötti feszültség enyhíthető lenne.

A Hszinhua hírügynökség idézett Abe Sindzo leveléből, amelyben a japán kormányfő aláhúzta, hogy a japán-kínai kapcsolat Tokió számára egyike a legfontosabbaknak, s jelezte, a maga részéről kész fenntartani egy kölcsönösen előnyős, stratégiai viszonyt.

Jamagucsi, aki hivatalosan a Kínai-Japán Baráti Társaság meghívására érkezett Pekingbe, az első magas szintű kormánypárti japán politikus, aki Kínába látogatott azok után, hogy 2012 szeptemberében a japán kormány a vitatott hovatartozású szigetcsoport öt tagjából hármat államosított. Ez az intézkedés kiélezte a két szomszéd ország viszonyát.