Lélegzetvisszafojtva várták a görögök döntését

Lélegzetvisszafojtva várták a görögök döntését

Merkel Angela Merkel, német kancellár is tudja, Athén választása az eurózóna végét is jelenthetiA G20 gazdag és gyorsan felzárkózó tagjai a hétfőn kezdődő csúcsértekezletükön várhatóan "tetemre hívják" Európát, hogy nézzen szembe végre a földrészt sújtó válsággal, addig meg "visszatartották lélegzetüket" a vasárnapi görög parlamenti választás eredményére várva. Erről írt a francia AFP hírügynökség vasárnap.

Az Egyesült Államok, Kína, Kanada türelmetlen, hogy több mint két évvel az euróövezeti államadósság-válság kirobbanása óta még mindig nincs meggyőző megoldás, sőt, a járvány terjed, Görögország, Írország és Portugália után most szemlátomást Spanyolországot fenyegetve.

Az euróövezeti országoknak “mindenekelőtt észre kell venniük a tényt, hogy egy hajóban eveznek”, és meg kell érteniük, hogy “senki sem menekülhet, ha a hajó elsüllyed a nagy gazdasági viharban” – idézte az AFP a kínai álláspontot, amelyet az állami Hszinhua (Xinhua) hírügynökség útján közöltek Pekingben. Ha folytatódik a válság az euróövezetben, az “még jobban meggyengítheti a nemzetközi piacokat, és hátráltatni fogja a mi gazdasági növekedésünket is” – így nyilatkozott a G20-csúcstalálkozó előtt Manmohan Szingh indiai miniszterelnök.

Merkel és Obama
              Angela Merkel, német kancellár és Barack Obama, amerikai elnök beszélget

A gazdasági növekedés lassulása főfájást okoz az amerikai elnöknek is, aki újjáválasztására törekszik a novemberben esedékes elnökválasztáson. A hét végén az európaiak megpróbálták szorosabbra zárni soraikat, a G20-értekezletre készülve. Az Európai Tanács elnöke, Herman Van Rompuy videokonferenciát szervezett a német, a francia, a brit, az olasz és a spanyol vezetők részvételével. “Jelentősen közeledtek egymáshoz a nézetek” a G20 napirendjét illetően – mondta a tanácskozás után a francia államfő, Francois Hollande.

Szombaton a német kancellár és a francia elnök még külön telefonbeszélgetést is folytatott. Ezt a francia elnöki hivatal “konstruktívnak és gyümölcsözőnek” minősítette, ám a világ távolabbi pontjain nem csökkent a nyugtalanság. “Németországnak és Franciaországnak, az euróövezet két gazdasági motorjának talán félre kellene tennie politikai nézeteltéréseit, erősíteniük kellene a kétoldalú együttműködést, és nagyobb szerepet kellene játszaniuk az adósságválság megoldásában” – írta a kínai hírügynökség.

A Világbank elnöke, Robert Zoellick a hét végén szintén megjegyezte a G20-értekezlet színhelyén, a mexikói Los Cabosban, hogy az európaiaknak “együttműködve és nem pedig egymással szembeszegülve” kellene rendezniük közös dolgaikat. Ám az európaiak ettől a képességtől “sajnálatosan” messze vannak, pedig a világgazdaság “veszélyes pillanatokat” él át – mondta a Világbank elnöke sajtóértekezletén. Annyi bizonyosnak látszik, hogy a görög parlamenti választás végeztével az Európai Bizottság vagy az EU elnöksége nyilatkozatot ad majd ki, amelyben hangsúlyozzák a Görögország által vállalt kötelezettségek teljesítésének fontosságát – írta az AFP. A hírügynökség idézte a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatóját, Christine Lagarde-ot is, aki szerint “már a jövő héten fel kell venni a párbeszéd fonalát” Görögországgal.