Magyarországnak nemcsak házigazdának, vezetőnek is kell lennie

Magyarországnak nemcsak házigazdának, vezetőnek is kell lennie

Andor László, az Európai Unió szociális és foglalkoztatási ügyekért felelős biztosa azt mondta, nagyon fontos, hogy olajozottan menjenek a dolgok a magyar EU-elnökség alatt, de az országnak nem csupán jó házigazdának kell lennie, hanem bizonyos kérdésekben a vezető szerepet is fel kell vállalnia.

andorAndor László

A Magyar Politikatudományi Társaság Nemzetközi és Európai Politika Szakosztályának eseményén Andor László arról beszélt, hogy a magyar elnökségnek legalább két-három fontos uniós kérdésben kell majd az élre állnia. Ezek gazdasági, társadalompolitikai vagy külpolitikai jellegűek is lehetnek. Részletek említése nélkül hozzátette, már azt is sikerként lehetne értékelni, ha “a jelenlegi feszültséget” enyhítené a magyar elnökség.

Andor László az unió versenyképességét ösztönző, EU 2020 stratégiáról úgy vélekedett, ez a lisszaboni stratégia utána a második lehetőség a gazdasági és társadalmi átalakításra. Kiemelte, hogy az EU 2020 az elmúlt év egyik legjelentősebb uniós eredménye. A biztos szerint az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a válság eredményeként az uniónak szembe kell néznie, az a munkanélküliség, és a helyzet különösen rossz a fiatalok körében. Igaz, ebben a tekintetben nagy eltérések tapasztalhatók az egyes tagállamok között. De ez csak egy részterülete az EU 2020-nak, amely alapvetően a gazdasági növekedést hivatott elősegíteni. Ha ez sikerül, azzal más problémák is kezelhetővé válnak.

Andor László kiemelte, a programnak az EU versenyképességének növelése is célja. Ez egyebek mellett a foglalkoztatási ráta emelésével, az oktatási helyzet javításával, a felsőfokú képzettséggel rendelkezők arányának növelésével érhető el. Az EU 2020 kidolgozásakor azon vitatkoztak, jelenjen-e meg a szociálpolitika a stratégiában vagy sem, végül úgy döntöttek, beveszik a célok közé, hogy 20 millió fővel kell csökkenteni a szegénység kockázatának kitett polgárok számát. Csak 20 évtől felfelé figyelik a foglalkoztatását, ami azt bizonyítja, hogy ez alatt a korhatár alatt az unió nem ösztönzi a fiatalok belépését a munkaerő-piacra.

Az EU integrált iránymutatásokat dolgozott ki a tagállamoknak, hogy könnyebben megvalósíthassák az EU 2020 céljait. Segít az államháztartás fenntarthatóságában, a makrogazdasági egyensúlytalanságok kezelésében, vagy a társadalmi összetartozás ösztönzésében.

A biztos szerint az EU a gazdasági kormányzás felé halad, ami egyre sürgetőbb is, mivel kevesen számítottak arra, hogy a “pénzügyi instabilitás” ilyen hosszan fennmarad, nem látták előre a hatásait – hangsúlyozta. Ebből a szempontból hosszú távon fontos az EU 2020 stratégia, amely a soros elnök programjának is lényeges része. A biztos saját szakterületét ismertetve elmondta, egyszerre szakpolitikai és “pénzköltő”, a harmadik legnagyobb költségvetéssel rendelkező portfólió a Bizottságban. Olyan kérdésekkel foglalkozik, mint a szociális ügyek, a szegénység, a társadalmi kirekesztettség és a foglalkoztatáspolitika. A forrásai pedig egyebek mellett az Európai Szociális Alapból és az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapból származnak.

Az Európai Szociális Alap működésével kapcsolatban Andor László azt mondta, a Bizottság jóváhagyja a tagállamok operatív programjait, de az egyes országok döntenek a projektek támogatásáról. Az alap támogatásai mintegy tízmillió kedvezményezettet érnek el évente, mások mellett munkanélkülieket, hátrányos helyzetűeket és fogyatékkal élőket.

De Andor László arról is beszélt, hogy az uniós romastratégia is hamarosan elkészül, és szerencsés, hogy a magyar elnökség élére állt ennek az ügynek. Sokáig vitatott volt, hogy szükség van-e egyáltalán erre a programra. Jelenleg egyetértenek a felek abban, hogy keretstratégiát kell kidolgozni, amely tagállamok programjaiból áll majd. Ebben a kérdésben az elsődleges felelősség a tagállamoké.