Magyarország támogatja Romániát

Magyarország támogatja Romániát

Román euMagyarország továbbra is támogatja, hogy Románia a lehető legrövidebb időn belül tagja lehessen a schengeni övezetnek.

Ezt Kövér László, az Országgyűlés elnöke mondta Roberta Anastaséval, a román képviselőház elnökével közös csütörtöki parlamenti sajtótájékoztatóján. A magyar házelnök üdvözölte, hogy Románia elfogadta a tanügyi törvényt és nyárig a román parlament elé kerülhet a kisebbségi törvény is. A megbeszéléseken szóba került a magyarországi román anyanyelvi oktatás és a román kisebbségi közösségek támogatása is.

Kövér László és Roberta Anastase a tájékoztató előtt együttműködési megállapodást írt alá. A szándéknyilatkozatról a magyar házelnök azt mondta, hogy az a két ország parlamentjeinek eddig is jó együttműködését teszi szorosabbá. A megállapodásba belefoglalták az Európai Unió napirendjén szereplő legaktuálisabb kérdéseket, de a dokumentum előirányozza a külügyi hivatalok kooperációjának erősítését is. Része az is, hogy a tágabb, háromoldalú vagy regionális keretek között létrejövő együttműködésben is közösen lépnek fel. Kövér László közölte, hogy a határon túl élő nemzeti kisebbségekkel való kapcsolattartás tapasztalatait is igyekeznek egymással kicserélni.

A házelnök kijelentette, hogy a magyar és román államközi, illetve parlamenti kapcsolatok jók és a közös érdekek alapján fejlődnek. Szavai szerint ezt a kölcsönös bizottsági látogatások intenzitása is kifejezi. Kitért arra is, hogy Magyarország legfontosabb soros elnökségi céljai között is kevés olyan van, amely ne érintené ugyanúgy Romániát és az Európai Uniót is.

Roberta Anastase azt mondta, hogy a mostani találkozó része a két ország parlamentjei között körülbelül tíz éve jól és megszakítások nélkül működő párbeszédnek. Ez az együttműködés nemcsak elnöki, hanem a parlamenti élet minden szintjén tapasztalható – tette hozzá a román képviselőház elnöke. Úgy fogalmazott, ez mindkét országot megóvhatja attól, hogy megismételje a másik fél által elkövetett hibákat. Arra is felhívta a figyelmet, hogy fontos időszakban, a magyar EU-s elnökség idején találkoztak. Elmondta, a szándéknyilatkozatban azt a célt is megfogalmazták, hogy a parlamenti bizottságok dolgozzanak ki az Európai Unióban közösen képviselhető állásfoglalásokat.

Roberta Anastase is fontosnak nevezte azon tapasztalatok hasznosítását, amelyeket a határon túli kisebbségekkel fenntartott kapcsolatokban szereztek. A román parlamentben erre külön bizottságot hoztak létre.

A román tanügyi törvényt említve kijelentette, annak megalkotásakor elsősorban a gyerekek érdekeit tartották szem előtt. A gyerekeknek egyenlő esélyeket biztosítanak azzal, hogy az ismereteket az anyanyelvükön sajátíthatják el.