"Magyarországnak ez az érdeke"

Szijjártó Péter és Enver HoxhajSzijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Enver Hoxhaj koszovói külügyminiszterrel, fotó: KKM/Szabó Árpád/KKM/MTIMagyarországnak az az érdeke, hogy minél előbb béke és stabilitás legyen a Nyugat-Balkánon. Ezt mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek Horvátországban, a Dubrovniki Fórum elnevezésű nemzetközi kül- és biztonságpolitikai tanácskozáson pénteken, miután megbeszéléseket folytatott Miro Kovac horvát, Igor Crnadak boszniai és Enver Hoxhaj koszovói külügyminiszterekkel.

Kifejtette, hogy a Nyugat-Balkánon egyre több a feszültség, legyen szó akár a szerb-horvát nyilatkozatháborúról, akár a Belgrád és Pristina közötti párbeszédről vagy a Boszniában zajló politikai eseményekről. Európának és benne Magyarországnak is az az érdeke, hogy minél előbb béke és stabilitás uralkodjon a térségben – tette hozzá.

A külügyminiszter szerint az elmúlt években bebizonyosodott, hogy ennek egyetlen egy útja van, mégpedig, ha ezeknek az országoknak az európai integrációs útját felgyorsítják. 

“Ezért Magyarország valamennyi nyugat-balkáni ország európai uniós és euroatlanti integrációs folyamatát támogatja” – emelte ki.

Szijjártó Péter kifejtette, hogy ebből kifolyólag támogatták a horvátokat, támogatják most a szerbeket is a csatlakozási tárgyalások során és ezért fogják támogatni szeptember 20-án, az Általános Ügyek Tanácsán, hogy Bosznia-Hercegovina csatlakozási kérelméről mielőbb döntsön az Európai Tanács, miután az Európai Bizottság (EB) erről elkészíti a véleményt. 

“Emellett pedig a legmesszemenőbbekig támogatjuk azt, hogy Koszovó az utolsó feltételnek is megfeleljen, és ugyanúgy megkapja a vízummentességet, mint ahogy Grúzia és Ukrajna is” – szögezte le. A külgazdasági és külügyminiszter a Dubrovniki Fórum alkalmával kétoldalú megbeszélést folytatott Tomislav Panenic horvát gazdasági miniszterrel, akivel egyebek mellett a Mol-INA-ügyről is egyeztetett. 

A tárcavezető elmondt, abban maradtak, hogy erre a kérdésre a választások után térnek vissza. Horvátországban szeptember 11-én előrehozott parlamenti választásokat tartanak.  Ugyanakkor Szijjártó sajnálatát fejezte ki, hogy a Mol újra a választási kampány egyik fő témája, és hogy a nagy pártok vezetői szinte versenyt vívnak abban, hogy ki tud keményebben nyilatkozni a Molról. 

A magyar kormány azt szeretné, ha a horvát kormány nem gátolná a Mol-INA-val kapcsolatos “ésszerű, üzletszerű és logikus döntéseit, annak érdekében, hogy a magyar olajvállalt itteni beruházásai jövedelmezően tudjanak működni” – emelte ki.  Szijártó úgy ítélte meg, ez nem csak a Molnak, hanem Horvátországnak is érdeke.