Ma már a béke üzenetét hordozza

Ma már a béke üzenetét hordozza

a Doberdó melletti isonzói hadszíntérA béke és az országok közötti együttműködés fontosságának üzenetét hordozhatja az első világháborúban az Osztrák-Magyar Monarchia és az Olasz Királyság határán, Doberdónál vívott véres küzdelem.

Erről Lomnici Zoltán korábbi főbíró, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke beszélt a doberdói Magyar Kápolnában tartott megemlékezésen.

Az ünnepélyen a többi között részt vett Hende Csaba honvédelmi miniszter és Berényi József, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke is, de az olasz egyházi méltóságok és hagyományőrző egyesületek képviselői is jelen voltak.

a csata

a csata

itézül küzdöttek és testvérré váltak a halálban a Doberdó környékén egymással kétéves állóháborút vívó osztrák-magyar és olasz katonák – idézte az olaszországi város melletti hegyen található emléktábla feliratát Lomnici Zoltán, aki emlékeztetett arra, hogy ma már az egykori harcoló felek, az olaszok, a szlovének és a magyarok barátként tekintenek egymásra. “Mind Szlovénia, mind Olaszország és Magyarország tagjai az Európai Uniónak, amelynek az egyik legfontosabb feladata – más célok mellett – a béke megőrzése”  – mondta telefonon.

A második világháború óta Hende Csaba volt az első honvédelmi miniszter, aki tiszteletét tette Doberdóban. A pénteki megemlékezésen Hende köszönetet mondott “olasz barátainknak”, amiért lehetővé tették egy ilyen méltó emlékhely létrehozását, és részt vesznek annak gondozásában is. “Ezzel azt is kifejezésre juttatják, hogy a halott katona immár nem ellenség, és minden nemzet a maga, parancsteljesítés közben, fegyverrel a kézben elesett, hősi halottait egyaránt tiszteletben tartja, ezért igenis illő, hogy kölcsönösen ugyanezt tegyük a másik nemzet fiaival” – fejtette ki a miniszter.    

Berényi József, aki a Felvidékről elsőként koszorúzta meg a katonák sírját, az ünnepélyen tartott beszédében külön megemlékezett a Doberdónál küzdő pozsonyi 14. századról, amely szinte teljes egészében odaveszett a harcokban. Úgy fogalmazott, az Emberi Méltóság Tanácsának segítségével a jövőben tervezik, hogy szerveznek a Kápolnához utakat a Felvidékről, hogy legyen alkalmuk megemlékezni az elesettekről azoknak, akik a nagyapjukat, dédapjukat veszítették el a doberdói csatatéren.

A doberdói hadtéren a magyar hadtörténet egyik legsúlyosabb csatája zajlott. Körülbelül százezer katona vesztette itt az életét. Az Emberi Méltóság Tanácsának közreműködésével, a Tanács főtitkárának magányvagyonából 2009-ben helyreállított Magyar Kápolna az ő hősi küzdelmüknek állít emléket.