„1956 közös álma a szabadság volt”

„1956 közös álma a szabadság volt”

Hende CsabaHende Csaba, fotó: Nemes János/MTIA szabadság volt 1956 közös álma - hangoztatta Hende Csaba kedden Beregszászon, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) '56-os megemlékezésén.

1956 nagy közös álma a szabadság volt, ez a közös álom, ez a közös cél vitte a fiatalokat a Műegyetemre, majd másnap az utcára, és ez a közös álom szólította meg a járókelőket, akik lelkesülten csatlakoztak a diáksághoz, hogy utána hatalmas tömeg hömpölyögjön Budapest utcáin – mondta a honvédelmi miniszter.

1956 októberének napjaiban mindenki megtette a magáét, és megtörtént a csoda: a terepet jól ismerő felkelők a maguk gerilla harcmodorával, könnyű fegyverekkel “leiskolázták” az akkori világ legerősebb hadseregének első csapatait, vagyis legyőzték a szovjet hadsereget. “Tíz napra, még ha csak tíz napra is, de kivívták a haza szabadságát” – hangsúlyozta a politikus a KMKSZ központi megemlékezésén, amelyet az 1956-os forradalom és szabadságharc 56. évfordulója alkalmából rendeztek a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola dísztermében. Kifejtette, abban a tíz napban az emberek felismerték, hogy a szabadság megéri az árát; felismerték, hogy a szabadság keresésében összetartoznak, hiszen csak közösen szerezhetik meg, és annak csak akkor van értelme, ha közösen élik meg. Létrejött a sokat emlegetett “nemzeti egysége a szabadság keresésének”, ami egyáltalán nem azt jelentette, hogy a jövő Magyarországát ugyanúgy képzelte volna el az egykori moszkvai emigráns, Nagy Imre és a Corvin közi felkelő vagy a salgótarjáni munkástanács tagja, vagy a Tűzoltó utcai felkelő – fogalmazott, megjegyezve: csak azt jelentette – és szerinte ez is nagyon sok -, hogy túl a politikán, a szabadság megszerzésének ügyében mindenki egyetért, és mindenki mindenkivel összetartozik.

A miniszter emlékeztette hallgatóságát, hogy az elszakított magyarság is együtt lélegzett a nemzettel, és követte a hazai eseményeket, hiszen tüntetések voltak Erdélyben, és Kárpátalján is voltak fiatalok, akik megmozdultak. Elmondta, hogy sokan voltak Kárpátalján, akik segítették az Ungvárra elhurcolt magyarországi fiatalokat.

Hende Csaba rámutatott, az ötvenhatosok álma akkor nem győzhetett, mert ezt a felkelést szabályszerűen “kivégezték” a résztvevőivel együtt a szovjet hadsereg november 4. után megérkező, túlerőben lévő csapatai. Ennek ellenére a kommunizmus halálos sebet kapott, mert kimondták fölötte a legsúlyosabb ítéletet, amely nem más, mint az igazság – fűzte hozzá. Beszédének zárásaként a politikus, utalva az ukrajnai parlamenti választásokra, arra kérte közönségét, hogy szavazatával mindenki a kárpátaljai magyarság közös ügyét támogassa.

Kapcsolódó cikkek