A német gazdaság az április-júniusi második negyedévben negyedéves bázison 0,1 százalékos csökkenést mutatott és az időközben megjelent friss makrogazdasági adatok sem adnak okot bizakodásra, hogy a július-szeptemberi negyedévben ne legyen ismét negatív a negyedéves növekedési mutató, azaz el lehessen kerülni a technikai recessziót.
A bruttó hazai termék (GDP) két egymást követő negyedévben negyedéves bázison bekövetkező csökkenését a közgazdaságtan technikai recesszióként kezeli.
“A német gazdaság gyenge fázisba jutott”
– mutat rá a minisztérium jelentése, megjegyezve, hogy “nagyobb mértékű lassulásra, illetve kifejezett recesszió bekövetkezésére viszont egyelőre nem kell számítani. A mutatók alapján azonban egyelőre jobbra sem fognak fordulni a dolgok”.
A német gazdasági növekedést az exportorientált feldolgozóipar teljesítményének a csökkenése vetette vissza, részben a világgazdasági ellentétek éleződése, részben a Brexit körüli bizonytalanságok miatt.
A minisztérium szerint az export volumene stagnál, a gazdasági növekedésnek mindössze a lakossági és az állami fogyasztás nyújt számottevő támogatást.
Miközben az építőiparban jól mennek a dolgok, a feldolgozóipar és az energiaipar nehéz időket él át – olvasható a gazdasági minisztérium havi jelentésében.
A múlt héten publikált adatok az ipari megrendelések és az ipari termelés nagymértékű csökkenését mutatták, komoly aggodalmat ébresztve elemzői körökben a gazdaság egészségi állapotával szemben.