Lengyelország a térképen, fotó: pixabay.com

Mateus Morawiecki: a V4-et közös érdekek egyesítik

Mateus Morawiecki: a V4-et közös érdekek egyesítik

A visegrádi csoportot (V4) közös érdekek egyesítik, fontos stratégiai együttműködésről van szó, amely megvédi a közép-európai országokat más nagy érdekcsoportokkal szemben. Erről beszélt a lengyel miniszterelnök csütörtökön Varsóban.

Morawiecki a varsói repülőtéren nyilatkozott, mielőtt Kassára indult a V4 miniszterelnökeinek csütörtöki találkozójára. Az előző években a V4 bebizonyította hatékonyságát. Azt, hogy “közös érdekek egyesítenek bennünket” – hangsúlyozta. Az elmúlt hónapok történései kapcsán “egyesek elsősorban azt emelik ki, hogy különböző témák osztanak meg bennünket, különösen az, hogyan viszonyulunk Ukrajnához” – jegyezte meg.

“Magam viszont azt emelném ki, hogy nem engedhetjük meg magunknak a V4 felbomlását, hiszen egy nagyon fontos stratégiai megállapodásról van szó, egy közép-európai megállapodásról, amely megvédi országaink érdekeit más nagy érdekcsoportokkal szemben, mindenekelőtt természetesen a Nyugat-Európában létező érdekcsoportokkal szemben”

– fogalmazott a lengyel kormányfő.

Megerősítette a vasárnap Helsinkiben tett bejelentését, miszerint Kassán meg fogja kérni Magyarországot, hogy gyorsan ratifikálja Finnország és Svédország NATO-csatlakozását. Újságírói kérdésre, hogy az uniós eszközök lehívásáról folytatott tárgyalások során esetleg alkalmaznak-e közös lengyel-magyar stratégiát, Morawiecki azt válaszolta: Lengyelország és Magyarország a tárgyalások eltérő fázisában van, például Lengyelország iránt az Európai Bizottság nem alkalmazza a feltételességi mechanizmusról szóló szabályozást. A tárgyalási eljárásról a két ország nem egyeztet – mondta Morawiecki.

Az illegális bevándorlásra vonatkozó kérdésre a lengyel kormányfő hangsúlyozta, a migrációs politika ügyében “teljes egyetértés és egység” áll fenn a V4-ben.

Hangsúlyozta, amíg a Jog és Igazságosság pártja kormányoz Lengyelországban, a migrációs politika “biztosan megmarad tagállami hatáskörben az unióban”. Lengyelország nem egyezik be “a közel-keleti vagy afrikai migránsok tízezreinek befogadásába” – nyomatékosította a lengyel kormányfő, a Lengyelországot Fehéroroszország irányából érő migrációs nyomásra is utalva.

Kapcsolódó cikkek