Az osztrák lapok programadásként értékelik a pápa névválasztását

Az osztrák lapok programadásként értékelik a pápa névválasztását

A vezető osztrák napilapok csütörtökön kiemelték, hogy Ferenc pápa személyében az egyház egy latin-amerikai képviselőt választott vezetőjévé, akinek a névválasztását programadásként értékelték.

A Die Presse szerint Ferenc új korszak kezdetét jelzi az egyházban. A vezető osztrák konzervatív napilap arról írt, egyrészről meglepetést keltett az Európán kívüli, vatikáni kúriai tapasztalatokkal nem rendelkező érsek, a szegények pártfogójának megválasztása, ahogy az új pápa névválasztása és bemutatkozása is. Ebben a pillanatban csak kevesen tudták, hogy a 2005-ös konklávén is pápává választható volt, a későbbi XVI. Benedek egyetlen komoly vetélytársának számított Bergoglio érsek. Akkor az időközben elhunyt milánói bíboros, Martini volt a fő pártfogója, aki legutolsó interjújában is az egyházon belüli reformok szükségességét hangsúlyozta.

Az egyházfő megválasztásánál természetesen nagy súllyal esik latba a személyiség: spiritualitása, a teológiai irányultsága, kommunikációs készségei és vezetői képességei. Ugyanolyan fontos azonban, hogy a politikai, a szociális, a kulturális és éppen az egyházi környezet is formál egy személyiséget. A katolikus egyház bizonyos értelemben újra feltalálja magát a latin-amerikai pápa által. Az egyház feltehetően nem halogathatja már tovább a megoldatlan kérdéseket. A bíborosok választása alkalmas arra, hogy reményt keltsen, és nem csak a katolikusok között – írta a Die Presse.

A Der Standard című liberális osztrák napilap úgy látja, hogy az egyház jelzést akar adni a latin-amerikai bíboros megválasztásával. Latin-Amerika a világnak olyan része, ahol a katolicizmusnak még nagy súlya és nagy vonzereje van. A világnak ez a része a katolikus egyház egyik reménysége. Az új pápa előtt álló egyik kihívás az, hogy ezt a vonzóerőt az egész világegyházra át tudja-e vinni. Jelzésértékű az is, hogy Ferenc pápa első egyházfői fellépése alkalmával erősen a hívők közössége felé fordulónak mutatkozott. Ez a megközelítés a pedofilbotrányok kezelésében is segítségére lehet a lap szerint. Az, hogy ez utóbbi sürgető feladattal hogyan tud megküzdeni, főleg azon múlik majd, hogyan értékelik az egyes országokban egyházfői tevékenységét és hogy még többen elfordulnak-e az egyháztól. A vád, miszerint közel állt az argentin katonai juntához, a Vatikánban is utoléri majd. Legutóbb a WatiLeaks-ügy is bemutatta, hogy a Vatikánban szívesen szőnek intrikákat. Végül a lap hozzáfűzte azt is, az, hogy egy latin-amerikai kerül a világ második legnagyobb vallási közösségének az élére, azt is mutatja, hogy eltolódnak a súlypontok a világszínpadon.