A magyar elnökség sikere valamennyi tagállam, az EU sikerét is jelentené

A magyar elnökség sikere valamennyi tagállam, az EU sikerét is jelentené

eee

ee

Győri Enikő

Győri Enikő, a Külügyminisztérium európai uniós ügyekkel foglalkozó államtitkára azt mondta, a találkozón az uniós kérdésekkel foglalkozó miniszterek és államtitkárok áttekintették az EU legfontosabb napirendi pontjait. Az elnökségi programot, amelybe beépítették a tagállamok kéréseit és tanácsait is, az ülés résztvevői “visszaigazolták”. Valóban az unió legfontosabb kérdéseivel foglalkozik, így azt teljes mértékben támogatják – emelte ki, úgy értékelve, hogy a magyar elnökség sikere valamennyi tagállam, az egész EU sikerét jelenti majd.

Kiemelte, hogy a legfontosabb kérdés az ülésen a gazdaság volt, mivel Európa még nincs teljesen túl a krízisen. Nem elegendő kezelni a válságot, a hosszú távon is fenntartható növekedés alapjait kell megteremteni, efelé az EU jó úton halad – mondta.

Győri Enikő szerint mindent meg kell tenni az euró konszolidálásáért, továbbá fontos a gazdasági kormányzással kapcsolatos jogszabálycsomag, a tagállami költségvetési politikák összehangolása, az európai szemeszter megvalósítása, az egységes piac megerősítése és a gazdasági unió létrehozása. Meg kell teremteni a növekedés feltételeit, ezért a versenyképességet és a munkahelyteremtést segítő EU 2020 stratégia is kiemelt feladat.

Az államtitkár közölte, a delegációk elkötelezettek amellett, hogy az Európai Tanács februári ülésén megtárgyalják az energia és az innováció kérdését. Nem hagyják, hogy más napirendi pontok “elsodorják” ezeket az ügyeket. Az EU célja az egységes, integrált energiapiac, az energiahatékonyság elérése és a megújuló energiaforrások felhasználása. Az európai kutatási térség létrehozására, a kutatók mobilitásának segítésére, a kutatási feltételek javítására és a programok egyszerűsítésére törekednek.

Az ülés résztvevői visszaigazolták, hogy szükség van a roma-keretstratégiára, amit az elnökség végére szeretnének elfogadtatni. Ebben az ügyben nem az etnikai hovatartozásra helyezik a hangsúlyt, hanem a hátrányos helyzetű területek segítésére.    

Az államtitkár az uniós intézmények együttműködésének fontosságát is kiemelte.  Véleménye szerint nem szabad növelni a köztük lévő feszültséget. Magyarország partnerként tekint az Európai Parlamentre (EP) , és bízik benne, hogy az EP is hasonlóan viszonyul az elnökséghez – mondta. 

Győri Enikő lényegesnek nevezte a közös politika megerősítését is, mivel az EU csak így lehet “kifelé” is erős – mutatott rá.

Az ülésen ugyancsak szó esett a bővítésről, illetve arról, hogy Magyarország célja a horvát csatlakozási tárgyalások lezárása 2011 első félévében – mondta. Azt az üzenetet szeretnék közvetíteni, hogy a tagjelöltek is a “közös európai családhoz” tartoznak, “a megfelelő időben itt a helyük”.

Az államtitkár elégedett volt a találkozóval, amire szerinte a Grassalkovich –kastély alkalmas volt, az új konferenciaközpont kiválóan működik.

Az MTI érdeklődésére Győri Enikő elmondta, Magyarország elkötelezett a schengeni bővítés mellett, mert így megteremthetik a szabad mozgás lehetőségét a Fekete-tengertől az Atlanti-óceánig. Ehhez viszont Romániának és Bulgáriának is teljesítenie kell a feltételeket. Hozzátette, az elnökség azon dolgozik, hogy olyan megoldást találjanak, amely mindenkinek elfogadható. 

Az államtitkár az elnökségi program jövő heti, európai parlamenti bemutatásával kapcsolatban kérdésre válaszolva kijelentette, “állják a sarat”.

Győri Enikő szerint hatékony keleti partnerségi csúcstalálkozóra törekednek, és igyekeznek konkrét projekteket útnak indítani. A fehéroroszországi események ugyan megnehezítik a keleti partnerség ügyét, de ez nem jelenthet hátrányt a többi részes államnak – mondta, hangsúlyozva, az a cél, hogy működő demokrácia jöjjön létre Fehéroroszországban.

Maros Sefcovic, az Európai Bizottság alelnöke, intézményközi együttműködésért felelős biztos a sajtótájékoztatón elmondta, a megbeszélés eredményes volt, a magyar elnökséget alaposan előkészítették, a poszt átvétele zökkenőmentes volt, és a spanyol-belga-magyar trió tagjai között nagyon jó az együttműködés.

A Bizottság szerint a gazdaság nagyon fontos kérdés, ezért az EU mindent elkövet az euró támogatásáért – ígérte. Mint közölte, a válság nehezét lassan maga mögött hagyja az unió. Jelenleg azt kell bizonyítani, hogy rugalmas, versenyképes az európai gazdaság.

Az Európai Tanács februári üléséről szólva a biztos megjegyezte, az energia tekintetében is ki kell használni az egységes piac nyújtotta lehetőségeket, az innováció kérdésében pedig stratégiai megközelítést kell kialakítani. Már léteznek az egyes tagállamokban jó gyakorlatok, csak el kell ezeket terjeszteni – tette hozzá.

A biztos szerint az Általános Ügyek Tanácsának szerepét tovább kell fejleszteni, az EP-vel pedig a lehető legjobb együttműködésre kell törekedni.