Miért olyan nehéz az elengedés?

Miért olyan nehéz az elengedés?

szakítás

Szabó János Már megszületni is nehéz, a magzat nehezen engedi el a biztonságot és táplálékot adó anyaméh védett melegét. Többnyire sírással fejezik ki elégedetlenségüket és félelmüket az újszülöttek. Aztán gyermekként lubickolnak a szülői szeretetben és felnőttként olykor nehezen engedik el a szülőket. Van, aki nem akar felnőni és még 30 évesen is a szüleinél lakik. Pénzét inkább sportkocsira költi otthonteremtés helyett, bár az alufelnikkel és sötétített üveggel könnyen lehet hódítani, de a “menjünk inkább most hozzád!” kifogás csak néhány alkalommal működik. A fészekből kirepülésnek megvan a maga rituáléja a családállítások során. A felnőtt gyermek meghajlással kísérve megköszöni mindazt, amit a szüleitől kapott. Tisztelettel és szeretettel kéri áldásukat, hogy önálló életet kezdjen.

ragaszkodás

Néha a szülőről való gondoskodás a kifogás arra, hogy a nő édesanyja mellett maradjon. Bár külföldi ösztöndíjról álmodik az egyetem alatt, de még a kisvárosból sem mer elköltözni „szegény” anyja miatt. Lehet, hogy férjhez megy és gyermeket szül, de az elveszített lehetőség keserűsége egyre csak nő benne. Fokozatosan a férjét kezdi el okolni és a váláson gondolkodik. Az már fel sem merül benne, hogy anyjának ezzel nagyobb fájdalmat okozna, mintha elköltözött volna. Az állítás során rátekinthetünk, hogy valójában ki is kapaszkodik kibe…

Van, amikor egy felvett szerepet nehéz elengedni. Ha egy nő például vezető beosztásban dolgozik, próbál megfelelni a vállalati elvárásoknak és keményen férfi-módra veszi ki a részét a csatározásokból. Természetesen ivásban és gyorshajtásban sem akar alulmaradni a férfi menedzsertársaival folytatott versengésben. A férje pedig egyre több időt tölt a gyerekekkel, hiszen sokat túlórázik a felesége. Egy idő után már ő főzi a vacsorát is, vezeti a háztartást. Aztán a feleség úgy érzi, hogy nem eléggé férfias a partnere és egy erőt sugárzó, keményebb társra vágyik, akire támaszkodhatna … A családállítás segít megtalálni valódi önmagunkat és elengedni a felvett magatartásmintákat, álarcokat.

szeretet vagy szerelem?

A szakítás sokszor a hiúságon ejt csorbát. Vannak férfiak, akik nem tudnak beletörődni abba, hogy “elveszítettek” egy nőt. Ha a felbontott jegyesség vagy a sokéves együttélést követő válás után a nő megtalálja saját boldogságát, még akkor is próbálják visszahódítani. Előfordulhat, hogy az új partnerrel éppen mélyponton van a kapcsolat, ezért a régi szép idők emlékére rendezett vacsorát nosztalgiaszex követ. Gyakori taktika értékes ajándékokkal bombázni a volt kedvest. Egy ruha még esetleg nem szúr szemet az új partnernek, de egy kabriót már nem lehet egykönnyen kimagyarázni. Aki haragszik a volt feleségére, éppúgy nem tudta elengedni. Lelke mélyén még nem tudott megbocsátani neki és a haraggal leplezi valódi érzelmeit. Az új kapcsolat akkor lehet gyümölcsöző, ha a régit sikerült lezárni és a felek szeretetben válnak el egymástól.

szakítás

Az elengedés többnyire azért olyan nehéz, mert félünk az újtól, a változástól vagy éppen kapaszkodót keresünk benne, hogy ne kelljen a saját életünket élni. Léthazugságaink azonban sötét felhőként árnyékolhatják be mindennapjainkat és a rossz vagy meg nem hozott döntéseink miatt elkezdünk hárítani és bűnbakot keresni egy idő után. A problémánk valódi, lelkünk mélyén rejlő okára világít rá a családállítás azzal, hogy szembesít a valósággal. Akkor tudjuk csak igazán felvállalni a felelősséget életünk alakulásáért, ha felismerjük és elismerjük azt, ami van.